דלף במסתם המיטרלי

אבחון

אם יש חשד לאי-ספיקה מיטרלית ראשית יאזין הרופא ללב באמצעות סטטוסקופ. ניתן לשמוע בקלות באמצעות סטטוסקופ את הדם הזורם חזרה מחדר הלב השמאלי דרך המסתם המיטרלי חזרה לתוך העלייה השמאלית. להלן רשימה של שיטות אבחון נוספות

א.ק.ג

אלקטרוקרדיוגרם (א.ק.ג.) שמתעד את הפעילות החשמלית של הלב ומאפשר לזהות פעימות לב לא תקינות או נזק לשריר הלב. בצילום רנטגן של החזה אפשר לזהות עלייה שמאלית מוגדלת ומים בריאות (בצקת ריאות). צנתור לב עשוי לעזור לקבוע את כמות הדם שזורם חזרה מחדר הלב השמאלי דרך המסתם המיטרלי החולה לתוך העלייה השמאלית.

אקו-לב

אחת הבדיקות החשובות והמדויקות ביותר לאבחון אי-ספיקה מיטרלית היא אולטרסאונד לב, אקוקרדיוגרפיה, שנקראת גם אקו-לב. הבדיקה היא סקירה על-קולית של הלב שבה המכשיר יוצר תמונות נעות של הלב וחלליו.

הרופא יהיה מסוגל לזהות דם שזורם חזרה מחדר הלב השמאלי אל העלייה השמאלית וכן הגדלה של העלייה השמאלית. בדיקת אקו-לב נעשית באחד משני האופנים; לא פולשני (אקו-לב חיצוני) או פולשני (אקו-לב דרך הוושט).

במהלך אקו-לב במאמץ המטופל נבדק בזמן מאמץ גופני קל על גבי הליכון או אופניים. המאמץ מעלה את הדופק של החולה ומקל על קביעת חומרת המחלה בהשוואה למצב מנוחה. במקרה שבו מצבו הפיזי של המטופל אינו מאפשר בדיקה כזו, פעולת סחיטה  של כדור רך עם כף היד יכולה לסייע להגביר מעט את קצב פעימות הלב ולהדגים טוב יותר את אי-הספיקה המיטרלית בבדיקה.

Accessibility
עברית