כך עובד לב בריא

הלב שלנו פועם כ-100,000 פעם ביום ושואב בערך 7,200 ליטרים של דם דרך גופנו כדי לספק חמצן לכל האיברים. שריר זה, בגודל אגרוף, יושב ישירות מאחורי עצם החזה ולמעשה מורכב משתי משאבות הפועלות באופן סימולטני ומופרדות זו מזו על ידי מחיצה.

עלייה וחדר הלב

כל אחד משני חלקי הלב מורכבים משני חללים: עלייה וחדר. הדם זורם מן הוורידים לתוך עליית הלב ולאחר מכן ממשיך וממלא את החדרים בתחתית הלב. חדרי הלב חזקים יותר מהעליות והם המזרימים את הדם דרך העורקים אל הגוף: החדר הימני מזרים את הדם העני-בחמצן דרך מחזור הריאות כדי שיועשר בחמצן. החדר השמאלי מזרים את הדם העשיר-בחמצן חזרה לתוך מחזור הדם בגוף כדי לספק חמצן לכל האיברים.

ארבעה מסתמי לב

חדרי הלב נאטמים על-ידי ארבעה שסתומים: מסתם תלת-פסיגי (tricuspid valve), מסתם עורק הריאה (pulmonary valve), המסתם המיטרלי ומסתם אבי העורקים (aortic valve). מסתמי לב אלה מסדירים את זרימת הדם בלב, מנווטים את הדם בכיוון הנכון ומונעים ממנו לזרום בכיוון ההפוך (בחזרה אל העלייה). כל מסתם לב מורכב מעלעלים גמישים וחזקים אשר נלחצים בכיוון מסוים בהשפעת זרימת הדם. הם עובדים כמו שסתום אשר מצד אחד חייב לפתוח פתח רחב מספיק כדי לאפשר לכמות מספקת של דם לזרום לתוך מחזור הדם, אבל מצד שני חייבים להסגר טוב מספיק כדי למנוע זרימה חוזרת של דם בכיוון ההפוך.

Accessibility
עברית