הליך מיטרקליפ (Mitral Clip)

אם אתם עומדים בקריטריונים המתאימים עשוי הרופא שלכם להמליץ על הליך המיטרקליפ (תיקון מסתם מיטרלי מלעורי). זוהי שיטה פולשנית הרבה פחות מניתוח לב פתוח. הקרדיולוג  שמבצע את ההליך מתקן את מסתם הלב הדולף על-ידי הידוק 'קליפס' למסתם המיטרלי. ה'קליפס' יעזור למסתם להיסגר בצורה יעילה יותר, מה שישפר בתורו את זרימת הדם התקינה דרך הלב.

איך זה עובד?

'קליפס' המסתם המיטרלי הוא סוג של מהדק שמהודק ישירות למסתם המיטרלי מבלי להזדקק לפתיחה של בית החזה או למכונת לב-ריאה. תחת זאת, כדי להגיע אל המסתם המיטרלי נעשה שימוש בצנתר ארוך וגמיש שנכנס דרך וריד באזור המפשעה ומתקדם אל עבר הלב דרך כלי הדם.

צנתר זה עוזר להדק את ה'קליפס' למסתם המיטרלי שמאפשר לו בתורו להיסגר סגירה מלאה. במהלך ההליך, הרופאים עשויים לבדוק את מיקום ה'קליפס' כשהלב פועם ואם יש צורך לתקן את המיקום עד להפחתה מיטבית של תופעת אי-הספיקה המיטרלית. תיקון זה מתאפשר הודות לניטור בזמן אמת של ההליך באמצעות אקו-לב תלת-ממדי. ההליך מבוצע בהרדמה מלאה ולאחריו נשאר החולה בבית החולים למשך מספר ימי התאוששות והשגחה.

צפו בסרטון בנושא הליך המיטרקליפ.

האם אתם מועמדים מתאימים להליך זה?

הליך המיטרקליפ מתאים במיוחד ל:

  • חולים בגיל מתקדם
  • חולים הסובלים ממחלה נוספת על מחלת הלב

אם אתם שייכים לאחת הקטגוריות, אתם עלולים להיות בסיכון גבוה לסיבוכים אפשריים מניתוח לב פתוח. הליך המיטרקליפ הרבה פחות פולשני ויעיל בהפחתת התסמינים ולכן עשוי להיות החלופה העדיפה בשבילכם. עם זאת, ישנם קריטריונים רבים הקובעים לכל מטופל באופן אישי אם הליך המיטרקליפ הוא אפשרות טיפול טובה עבורו. רק רופא יכול לקבוע אם הליך המיטרקליפ הוא הבחירה הנכונה עבורכם.

Accessibility
עברית